JSOU MUŽI MÉNĚ GENTLEMANY NEBO ŽENY MÉNĚ ŽENAMI?
Je to uspěchanou dobou, neustálým závodem s časem nebo ztrátou lidských hodnot?
Proč muži často nemají motivaci býti galantními a ženy pod snahou zvládnout vše, ztrácí svou křehkou ženskost? Co způsobilo, že noblesa a tradice vzájemného respektu je někdy ta tam? Ptala se Lenka Bernardes da Silva - odbornice přes image a etiketu klientů Náhody, s níž již čtvrtým rokem úzce spolupracuje. Postupně získávala názory žen i mužů z nejrůznějšího prostředí. Ať už šlo o ženu na mateřské dovolené, manažerku, modelku, politika, sportovce, podnikatele nebo realitního makléře, všichni se shodli na jednom: „vázne komunikace". Proč byl ale signál přerušen?
„Mamahotel" nebo nedobytnou pevnost?
Mladší ženy vidí hlavní problém v mužích, kteří ještě po třicítce bydlí ve svém dětském pokoji a využívají veškeré výhody tzv. „mamahotelu". Některé z nich ale přiznávají, že emancipací a tlakem společnosti přežít za každou cenu, muže doslova požírají svou aktivitou, smyslem pro organizovanost a schopnost zastat několik životních rolí najednou. Z žen se stávají nedobytné pevnosti, drsné samice, co za každou cenu chtějí ubránit své území. Muži si s tím často nevědí rady a zpanikaří. Začnou pochybovat o svém mužství nebo zkrátka přestanou být aktivní, protože když něco není, moderní žena se prostě nějak zařídí...
Galantnost oplácíme rozpaky
Lidé středního věku, co mají svou pracovní kariéru, vztahy, rodiny tvrdí, že vše je jen o komunikaci, která posledních několik let mění svou podobu a často se stává anonymní. Pak se není čemu divit, když muži neví, kdy nabídnout ženě rámě, kdy ji pomoci do kabátu nebo dát přednost ve dveřích. Na obhajobu některých mužů musím konstatovat, že jsem byla několikrát svědkem situace, kdy muž ve snaze zapůsobit na ženu zdvořilostí ji místo úsměvu na tváři, vyvolal rozpaky a nervozitu.
Jak to vidí muži, 35 let, svobodní, šarmantní, s milým vystupováním a příjemnou vůní?
Dnešní chlapi nejsou vedeni ke slušnosti, nemají dost informací jak se oblékat a pečovat o sebe. Že by pokulhávala také výchova nás rodičů? Generace, která pamatuje dobu, kdy se ještě ve školách učila mravouka, vidí zásadní problém v dnešní společnosti. Dřív byla žena hlavně matkou a plně zastávala ženskou roli. Muži byli hlavním zdrojem obživy a byli v tomto směru nepostradatelní.
Jak to vidí Lenka?
Ze všech pohledů a názorů, které jsem zaznamenala, vyplývá, že každá generace si plně uvědomuje - doba, ve které žijeme, stále nabírá na rychlosti. Svým moderním přístupem nás válcuje a to způsobuje, že někdy zapomínáme na základní kameny lidských hodnot. Je skvělé, že dnešní dvouleté děti si umí zapnout mobil nebo tablet ale zdravení, vnímavost a empatie mu následně ani ve školních letech nic neříká. Dobu nezměníme a je třeba se přizpůsobit, ovšem jen my sami můžeme obnovit vzorce chování, které kdysi byly samozřejmostí pro všechny společenské vrstvy lidí.
Osvěžit si základy společenské etikety lze, kdy se vám zlíbí
Společenská etiketa neboli základy společenské výchovy se na školách bohužel již nevyučují. Školení a semináře na toto téma nejsou vždy tak populární jako např. komunikace nebo prodejní dovednosti, i když v Náhodě si Lenka svými kurzy získala mnoho duší, prahnoucích po etiketě. Uvědomují si totiž, že základ úspěchu pro dobrou komunikaci a prodej je dobré vychování. Takový obyčejný pozdrav „dobrý den", pro spousty lidí banalita, samozřejmost. Ovšem kolik lidí za den pozdraví s chutí, optimismem a úsměvem? Stejně tak oblíbené výrazy dnešní doby „cool" a „free", chovat se přirozeně, a být sám sebou. Myslím, že pokud člověk neví jak přesně tyto moderní pojmy uchopit v praxi, může snadno narazit. Ne vždy to, co je dobré pro nás, je přijatelné pro ostatní. Snaha být přirozený pak snadno může spíš připomínat neomalenost a nevychovanost.
Příjemný život mistra etikety
Mistrem ve společnosti se stává ten, kdo má ucelený přehled o základních pravidlech etikety. Čím více víme, jak fungují ozkoušená pravidla správného chování, tím více si můžeme dovolit chovat se přirozeně, být sami sebou a dát tak prostor svým emocím a empatii. Obyčejné posezení v restauraci s přáteli nebo významná pracovní večeře s klienty pro nás bude procházka růžovým sadem. Pokud víme kdy se představit a komu, jak se obléknout, kdy zahájit konverzaci a kdy naopak naslouchat, pak se nám otevírají neomezené možnosti v mezilidských vztazích nebo pracovních pozicích. Působíme sebejistě, víme, jak se chovat k ženě, staršímu nebo společensky výše postavenému a v situacích, které by mohly být pro spoustu lidí stresové, či dokonce krizové, jsme pohotoví a zvládneme je s noblesou.
Úsměv nic nestojí, slušnost a ohleduplnost nic nestojí, ale může nám přinést velké zisky.
Text: Lenka Forejtníková
módní poradkyně a stylistka