ZRANĚNÍ Z MINULOSTI OVLIVŇUJÍ NAŠE SOUČASNÉ A BUDOUCÍ VZTAHY – CO S TÍM?
Intenzivní individuální terapie
Více než třetina klientů, kteří chtějí najít životního partnera, přichází do seznamovací a rozvojové agentury Náhoda s nějakým zraněním, nepřekonanými tématy z minulosti, opakujícími se stereotypy při nacházení stále podobných typů nevhodného partnera. Jak s takovou situací zacházet?“Jedna z velmi efektivních a účinných cest je intenzivní individuální terapie” odpovídá terapeut Vladimír Münz, který ji u klientů v takové situaci úspěšně využívá již delší dobu.
Intenzivní individuální terapie je unikátní proces určený pro odhodlané klienty, kterým se zásadní změna i přes dlouhodobé úsilí nedaří. Důvodem stagnace je často silný koncept, postoj či přesvědčení, které klienta limitují, vytvářejí iluzi a znemožňují vidět realitu.
Hlavní devizou formátu INDIVIDUÁLU je vytvoření prostoru na překonání odporů a zároveň dostatek času na integraci a uzavření. Celý proces je často katalyzován emocemi, které se otevírají a derou na povrch. Jediným, ale zato zásadním požadavkem na klienta je jeho odhodlání v podobě „Ano“ pro změnu. Vůbec nemusí vědět „Jak“. Jasně vyřčené „ANO“ zcela postačí.
Průvodní znaky celého procesu jsou:
- téma je jasně definováno, dbám na to, aby záměr byl v souladu s potřebami klienta
- intenzita (často se stane, že společně strávíme 8-10 hodin. Klient sám nedokáže pustit kontrolu, a proto nevzniká prostor pro konfrontaci s realitou, která řídí naše kroky.Toto nekonfrontování je hlavním důvodem k takovéto intenzitě. Lidově řečeno klient se často pohybuje v začarovaném kruhu kvůli nějakému rozhodnutí, které kdysi učinil, aby se vyhnul emocionální zátěži. Následně se ovšem tyto potlačené emoce hlásí ke slovu tím, že si opakovaně vytváříme zatěžující situace.
- zodpovědnost – klient se vždy podílí na výběru tématu, prostředí a také intenzitě celého procesu
- porozumění (vždy hledáme kontext a zcela reálné spojení tématu se situacemi každodenního života)
- bezpečí (celý proces je koncipován tak, aby klient pro sebe vytěžil maximum. Pro jeho i můj klid zde vytvářím rámec, kde je přirozeně přítomen časový polštář tak, aby bylo jisté, že je dostatek času nejen na pojmenování – rozebrání situace, porozumění, průlom – nejčastěji emoční katarzi, ale i na integraci – uzavření celého procesu do stravitelné podoby. Proto je třeba najít na konci vždy následné praktické kroky, které nalezené ukotví v běžném životě… Vždy dbám na to, aby nešlo o samoúčelné techniky. Důsledně se vyhýbám dělání „terapie pro terapii“. Navíc zde hojně využívám tzv. následnou péči.Klient má prostor se mi následující den ozvat, popřípadě se můžeme i sejít, aby se zamezilo následným turbulencím, které se mohou další den objevit a zatěžovat klienta…)
- vyhraněnost (vysoká intenzita zároveň rychle ukáže, zda je klient připraven na změnu a také, zda je styl práce, který mu nabízím, pro něj přijatelný a ku prospěchu. Dalším faktorem je zde odhodlání. Pokud se klient pro tento styl práce odhodlá, je zřejmé, že o změnu opravdu usiluje a je pro něj zároveň i dostupná. Je jasné, že přebírá zpět zodpovědnost sama za sebe.)
- katarze (většinou se objeví zasuté pocity a emoce, které se derou na povrch. Pokud to nastane, tak dochází k průlomu. Klient se tak blíží k celistvosti a vnitřní stabilitě, která mu dovolí nepředávat otěže svého života mysli či kontrole.
- pojmenování - v rámci své terapeutické praxe jsem naučil veškeré pojmenovávání naprosto vyhraňovat a být maximálně expresivní, aby bylo možné rychlé porozumění,jenž je předsálím pro změnu.
- unikátní kombinace práce v plenéru (hledáme společně takové prostředí, které se pojí k tématu, na které se zaměřujeme)
- zhodnocení (vždy na závěr je klient veden k tomu, aby provedl zhodnocení práce. To slouží k posílení porozumění a zvýšení šance na přijetí nového)
(text: terapeut Vladimír Münz)
KOŠÍK: 0